Uhlová brúska je tu s nami už od roku 1922, kedy Hermann Ackermann spolu s Hermannom Schmittom začali v Stuttgarte vyrábať svoj vynález, ručnú brúsku. Poháňal ju elektromotor s flexibilným hriadeľom. Preto Flexa. Technológia sa časom zmenila, flexibilný hriadeľ nahradil koncom dvadsiatych rokov uhlový pohon. Meno ale ostalo a časom sa dostalo do obecného povedomia ako označenie tohto univerzálneho náradia.
Uhlovú brúsku využije každý, kto niečo majstruje. Je to totiž tak – zub času nezastavíte. Lakovaný nábytok sa ošúcha, plechová strecha zhrzdavie. Netreba ale hneď všetko vyhadzovať a kupovať nové. V mnohých prípadoch vám pomôže vhodne zvolená uhlová brúska. Ušetrí vám náklady a množstvo času. Viete si predstaviť brúsiť strechu brúsnym papierom? To, čo by ste ručne robili celé hodiny, dokáže brúska za pár minút.
Navyše, dobrá uhlová brúska je neoceniteľným pomocníkom, aj keď potrebujete reazť. Napríklad keď chcete prerezať kovové trubky, dlaždice, tehlu alebo dokonca pevný betónový panel. Oceníte ju aj vtedy, keď nastane čas odstrániť starý náter.
Uhlová brúska dokáže okrem brúsenia a rezania aj ostriť nástroje či leštiť povrchy, ktoré majú byť hladké ako sklo. Je to nesmierne užitočný pomocník každého domáceho kutila. Aby vám ale poslúžila najlepšie, ako sa dá, je treba dobre vyberať. Dnes vám poradíme, ako na to.
na trhu dostať mnoho rôznych rezacích kotúčov. Stačí sa poobzerať po železiarstve a vybrať si kotúč podľa toho, či sa chystáte rezať kameň, kov, betón alebo dlaždice. Obecne platí, že najlepšie sa reže s diamantovými rezacími kotúčmi. Tie majú na okrajoch nanesenú vrstvu diamantového prachu a materiálom preto prejdú ako nôž maslom. Samozrejme, čím väčší je priemer rezacieho kotúča, tým hrubší materiál s ním zvládnete. Na bežné domáce použitie dobre postačí uhlová brúska 125. Ak chcete rezať dačo väčšie, poobzerajte sa po uhlových brúskach 180 a väčších.
uhlová brúska vám skvelo poslúži na brúsenie kovu. Keď dačo zvaríte, pomocou uhlovej brúsky zvar vyhladíte tak, že nikto nepostrehne, že ste voľačo opravovali. Brúska so správne zvoleným kotúčom vám pomôže vyhladiť i betón alebo kameň.
odstránenie starej farby, vybrúsenie hrubého povrchu, vynovenie starého nábytku či dverí – uhlová brúska si so všetkým poradí. Dôležité je zvoliť vhodný brúsny kotúč. Spoznáte ho podľa čísla: čím vyššie číslo, tým je kotúč jemnejší kotúč. Najvhodnejšie je začať s drsnejším kotúčom na hrubú prácu. Odstránite ním najvýraznejšie nedostatky brúsenej plochy. Potom použite jemný kotúč na začistenie a vyhladenie povrchu. Pozor, pri použití drsných kotúčov sa musíte pripraviť na výrazný úbytok brúseného materiálu. Pre obzvlášť jemnú prácu si vyberajte uhlové brúsky s možnosťou regulácie rýchlosti otáčok. Nuž a ak potrebujete zbaviť kov hrdze, vyberte si kotúč s drôteným kartáčom. Práca vám určite pôjde od ruky
aj s týmto si uhlová brúska so správne zvoleným kotúčom poradí. Zvlášť vhodná je na leštenie kovových povrchov. Samozrejme, povrch je najprv potrebné zbaviť hrdze a práca môže začať. Na trhu je veľký výber kotúčov aj na leštenie.
uhlovú brúsku môžete s úspechom použiť aj na ostrenie nástrojov, napríklad nožov z kosačky. Práca je to ale náročná a preto začiatočníkom odporúčame, aby sa s ostrením radšej obrátili na profesionálov. Ostré nože sú jedna vec, všetky prsty na ruke zase druhá.
na bežné práce v domácnosti (rezanie kovových trubiek, brúsenie starého laku z nábytku a podobne) určite dobre postačia aj obyčajné, neznačkové brúsky. Väčšinu domácich projektov zvládnete so základným typom, uhlovou brúskou 125. Brúsky tejto kategórie bývajú ľahké, pracovať s nimi preto zvládnete aj jednou rukou. Ak ste subtílnej postavy a predsa vyžadujete, aby sa prístroj dal ovládať jednoručne, vyberte si uhlovú brúsku 115. Pamätajte na to, brúsky od veľkosti kotúča 180 už budú pre manipuláciu pravdepodobne potrebovať obe vaše ruky.
Uhlová brúska 115 | Makita GA 4530 |
---|---|
Priemer kotúča: 115 | |
Príkon: 720 W | |
Otáčky: 11.000 min-1 | |
Rozmery (d x š x v) 266 x 138 x 103 mm |
|
Závit vretena M14 | |
Hmotnosť: 1,8 kg |
Pred každou kúpou je dobré spraviť aspoň krátku analýzu, aby ste zistili, ktorý výrobok vám zaručí najpresnejšie naplnenie vašich potrieb. Aj pri brúske je dobré zvážiť niekoľko aspektov a na ich základe sa rozhodnúť pre ten správny výrobok. Aké parametre si treba pri výbere uhlovej brúsky všímať?
Na úvod si ešte pripomeňme, že uhlové brúsky pracujú vo vysokých otáčkach. Preto nie sú najvhodnejšou voľbou pre prácu s mäkkými a horľavými materiálmi, ako sú napríklad drevo alebo plast. Na tie bude vhodnejšie použiť vibračnú brúsku alebo prístroj s rotačnými rašpľami. A teraz už k tomu, čo si pri výbere tej správnej brúsky všímať:
Čím väčší kotúč je, tým hlbší rez zvládne. Na trhu najčastejšie narazíte na modely uhlových brúsok, ktoré majú priemer brúsneho kotúča:
115mm, 125 a 230 milimetrov.
230 mm kotúčom majú hĺbku rezu až 7,5 cm, sú však ťažšie a horšie sa s nimi manipuluje.
TIP: Ak viete, že nebudete potrebovať rezať hrubé kovové profily, určite vám postačí uhlová brúska so 125 milimetrovým brúsnym kotúčom. Zareže do hĺbky 2,5 centimetra (alebo i viac, ak sa vám podarí rezať z oboch strán) a všetko ostatné zvládne tak, ako jej väčšia kolegyňa. Navyše, modely uhlových brúsok 125 sú vo všeobecnosti výrazne lacnejšie ako tie s väčším priemerom brúsneho kotúča.
Uhlová Brúska 125 mm | Makita Ga5030 |
---|---|
Priemer kotúča: 125mm | |
Príkon: 720 W | |
Otáčky 11.000 min-1 / voľnobežné | |
Rozmery (d x š x v) 266 x 138 x 103 mm | |
Závit vretena M14 x 2 | |
Hmotnosť: 1,8 kg |
vo všeobecnosti, aj keď nie absolútne, platí, že lacnejšie modely brúsok bývajú ťažšie. Využívajú totiž primitívnejšie technológie, ktoré zvyčajne mávajú vyššiu hmotnosť ako tie sofistikované. V praxi to má ten dôsledok, že napríklad s drahšou uhlovou brúskou 150 sa dá bez problémov pracovať jednou rukou, na udržanie lacnejšieho typu rovnakej kategórie ale už budete potrebovať ruky obe.
lacnejšie uhlové brúsky sú zvyčajne väčšie ako tie z vyššej cenovej triedy. Dôvod je ten istý ako pri hmotnosti. Pri výrobe lacnejších nástrojov sa totiž používa materiál nižšej akosti, ktorý musí na objeme dohnať to, čo mu chýba na kvalite. Jednoducho, musí ho byť viac, aby vydržal pracovnú záťaž, ktorej bude brúska vystavená. Okrem rozmerov a hmotnosti ovplyvňuje voľba lacnejších komponentov napríklad aj hĺbku rezu. Väčšia a lacnejšia prevodovka zaberá miesto a nedovoľuje rezaciemu kotúču zájsť tak hlboko, ako menší a drahší komponent. A hrubšia rukoväť zase býva na držanie menej pohodlná ako tenšia, ergonomicky prepracovaná rukoväť drahšieho modelu.
TIP: Čím väčšia je uhlová brúska tým náročnejšiu prácu zvláda. Čo sa týka veľkosti máme opäť na mysli veľkosť kotúča. Ale s veľkosťou kotúča priamoúmerne rastie aj hmotnosť a rozmer.
Menšie uhlové brúsky 115 mm sú vhodné pre domácich majstrov na občasnú prácu okolo domu.
Väčšie uhlové brúsky 230 mm sú vhodné na profesionálnu prácu. Na časté rezanie hrubých kusov železa je potrebná väčšia uhlová brúska.
Samozrejme, okrem fyzických parametrov je pri voľbe správnej uhlovej brúsky potrebné hľadieť na jej výkon a to, ako sa s ňou pracuje. Na ktoré parametre je treba dbať predovšetkým?
Aby brúska „utiahla” všetko, čo má spraviť, potrebuje dostatočný príkon motora. Pre menšie uhlové brúsky 115, 125 či 150 stačia hodnoty medzi 700 až 1000 W. Prístroje s menším výkonom vás môže pri väčšej záťaži sklamať. Väčšie brúsky (s kotúčmi s priemerom 230 mm) potrebujú na dosiahnutie potrebného pracovného vkýkonu viac – 1700 až 2400 W. Tieto údaje pri výbere správnej uhlovej brúsky sledujte zvlášť pozorne, aby vám potom v dielni nezavadzal neužitočný kus, ktorý neprereže ani gitarovú strunu.
Pri výbere svojej uhlovej brúsky majte na pamäti, že výrobcami udávané otáčky sú merané pri behu naprázdno. Samy o sebe toho však údaj o otáčkach veľa o kvalite náradia nepovie. Platí však, že čím väčší je priemer brúsneho kotúča, tým sú otáčky nižšie. Uhlovej brúske 115 sa kotúč točí zvyčajne rýchlejšie než 10 000 otáčok za minútu, 215 mm kotúč dosahuje obyčajne okolo 6500 otáčok za minútu. Zaujímavejší je údaj, či sa otáčky dajú regulovať, alebo nie. Rôzne činnosti si totiž vyžadujú rozličné otáčky: keď brúskou chcete dačo prerezať, budete potrebovať čo najvyššie otáčky. Naopak, pri brúsení je lepšie zvoliť otáčky nižšie, aby sa povrch i brúsny kotúč príliš nezahrievali. Prístroj s možnosťou regulácie otáčok je tak oveľa flexibilnejší. Pekným príkladom je uhlová brúska Makita s reguláciou otáčok. Tá dobre poslúži na rezanie i brúsenie. Navyše ponúka i možnosť nastavenia konštantných otáčok: tie nebudú klesať ani pri zvýšenej záťaži, čo zaručí zachovanie ideálnej rýchlosti práce prístroja. Brúska sa vďaka konštantným otáčkam i menej prehrieva.
TIP: Menšie uhlové brúsky 115 mm majú otáčky až 11 000 min., čím sú náchylnejšie k prehrievaniu. Väčšie uhlové brúsky 230 mm majú otáčky 5 000 min. a sú menej náchylné k prehrievaniu a preto sú určené k náročnej a vytrvalej práci.
aby sa vám dobre pracovalo a zároveň vám vaša uhlová brúska vydržala čo najdlhšie, je dobré, aby disponovala funkciou automatického odsávania prachu. Uhlová brúska sa totiž chladí tak, že dovnútra nasáva vzduch z okolia. A keďže pri jej činnosti vznikajú doslova mraky prachu, pri nedostatočnej ochrane ho môže brúska nasať, čo poškodzuje motor. Práve preto je výhodnejšie mať uhlovú brúsku s aktívnym odsávaním prachu. Pre pohodlie používateľa je tiež výhodné mať prístroj, vybavený zberným košom na prach. Najlepší je plastový – textilný je nepraktický a treba ho často vyprázdňovať. Nezabudnite sa tiež presvedčiť o tom, či je poruke aj mikrofilter. Ten prácu s uhlovou brúskou ešte viac spríjemní.
ak ste sa rozhodli svoj rozpočet na kúpu uhlovej brúsky nastaviť štedrejšie a vyberáte z drahších modelov, môžete si za svoje peniaze dopriať väčší komfort. Lepšie modely obyčajne ponúkajú okrem vyššieho príkonu motora a teda efektívnejšej práce aj veľa doplnkovej výbavy, ktorá zvyšuje pohodlie pri práci. Ak s brúskou plánujete pracovať často a dlho, nepochybne vám dobre padne, ak bude premyslená a skonštruovaná ergonomicky a ak je dobre vyvážená. Dobre vám tak padne do ruky a práca s ňou bude menej namáhavá pre vaše svaly. Určite oceníte kvalitné antivibračné systémy v jej rukoväti, vďaka ktorým vám po práci nebudú brnieť ruky. Na to sa domáci majstri, pracujúci s lacnými typmi brúsok, často sťažujú. Výborné je aj to, ak si rukoväť prístroja môžete polohovať podľa potreby. Šikovné je aj mať brúsku s veľkými ovládacími tlačidlami – pri práci budete kvôli bezpečnosti pravdepodobne používať rukavice a malé tlačidlá sa v neobratných kožených rukaviciach ovládajú oveľa horšie ako tie veľké. Prácu s uhlovou brúskou tiež zjednodušuje, ak je vybavená funkciou pomalého štartu. Brúsny kotúč sa vďaka nej rozbehne postupne, čo najmä menej skúseným používateľom určite padne vhod.
v žiadnom prípade netreba zabúdať na prach. Toho si pri práci s brúskou užijete akurát dosť. Vyhnúť sa tomu nedá, preto je dobré, aby mala brúska doplnkové odsávanie prachu. Vďaka tomu sa nebudete pri práci dusiť – a v neposlednom rade tiež lepšie uvidíte na to, čo práve robíte. To je pohodlné a hlavne bezpečné.
keď hovoríme o bezpečnosti práce, aj tu platí, že uhlové brúsky z vyššej cenove kategórie sú na tom lepšie. Mávajú veľa prvkov, ktoré chránia prístroj i človeka, ktorý s ním pracuje. Dobré brúsky majú napríklad ochranu proti spätnému rázu. Vďaka tomu sa okamžite zastavia, keď sa brúska v niečom zasekne. Nemusíte sa tak báť, že na vás vyletí odtrhnutý brúsny kotúč, ani že sa poškodí motor prístroja. Motor chráni tiež obmedzovač rozbehového prúdu. Ten zaistí plynulý rozbeh brúsky a tým dlhšiu životnosť jej elektronických komponentov. Ďalším užitočným ochranným prvkom motora je prúdová ochrana proti preťaženiu. Oceníte ju, najmä keď sa brúska pri práci zasekne alebo ak sa jej motor prehreje. Dobrá brúska by tiež mala mať kvalitnú ochranu proti prachu. Ako sme už spomínali, prachu sa pri práci s uhlovou brúskou nevyhneme a zároveň je pre jej motor veľmi nebezpečný. Preto ak chcete, aby vám brúska vydržala dlho, poobzerajte sa po type s dobrou ochranou proti prachu. Kvalitné modely uhlových brúsok majú tiež ochranu proti opakovanému zapnutiu. Prístroj sa vám vďaka tomu automaticky nezapne po tom, čo ste brúsku napríklad omylom vytiahli zo zásuvky a zabudli stlačiť tlačidlo vypínača. Brúska tak na vás náhle nevyskočí a nezraní vás. Užitočnou vecou je aj dobehová brzda, vďaka ktorej vaša brúska zastaví prakticky ihneď po vypnutí a nemusíte sa báť zranenia od na voľno sa krútiaceho kotúča. Od lietajúcich kúskov brúseného či rezaného materiálu vás zase spoľahlivo ochráni nastaviteľný kryt brúsneho kotúča.
Akú brúsku je teda dobré kúpiť? Jednoducho takú, ktorá spĺňa vaše potreby a zmestí sa do zvoleného rozpočtu. Na bežné domáce práce určite dobre poslúži i jednoduchá uhlová brúska 125. Ak ju nebudete preťažovať a pri práci jej doprajete odpočinok, aby mohla vychladnúť a neprehrievala sa, vydrží vám dlho.
Ak si však chcete pri práci dopriať komfort a záleží vám na vysokej úrovni bezpečnosti, vyberajte si z drahších značkových brúsok. Majú viac funkcií a technológií, vďaka ktorým sa vám s nimi bude pracovať dobre, bezpečne – a budú vám pomáhať pokojne aj celé roky.