10 Tipov ako Vytepovať Koberce

 tepovač kobercov

 Keď chcete, aby vám koberec vydržal dlho ako nový, je treba sa oň poriadne starať. Každotýždenné vysávanie je samozrejmá vec, zdaľeka však nie jediná, ktorú váš koberec k dlhovekosti a šťastiu potrebuje. Preto vám prinášame zopár tipov, ako sa o koberec starať.

 1.Na škvrny treba rýchlo. Ale bez drhnutia

 Keď nechcete, aby bol váš koberec fľakatý, do škvŕn sa pustite čo najskôr po ich vzniku. Nesmiete im nechať čas, aby sa do povrchu zažrali. Aj tu ale platí porekadlo „práca chvatná, málo platná.” Keby ste sa totiž na fľaky vrhli hneď a začali koberec drhnúť, mohli by ste mu len uškodiť. Čiastočky nečistoty by ste totiž týmto spôsobom vmasírovali hlboko do koberca a poškodili jeho vlákna.

 Namiesto drhnutia vám preto odporúčame škvrny jemne vysať prikladaním čistej suchej handričky, špongie, savého papiera či papierového obrúska. Vždy pritom postupujte od okrajov fľaku k jeho stredu. V opačnom prípade by ste totiž mohli škvrnu rozšíriť na väčšiu plochu. Samozrejme, nie vždy stačí škvrnu len vysať. Na odolné fľaky treba použiť vhodný čistiaci prostriedok.

 2.Sóda vyčistí skoro všetko

 Väčšiny škvŕn na kobercoch sa zbavíte vďaka obyčajnej jedlej sóde. Navyše, sóda z koberca „vysaje” i všetky nepríjemné pachy. Na bežné, nie veľmi zažraté škvrny stačí postihnuté miesto sódou štedro zasypať, nechať aspoň 30 minút pôsobiť a potom povysávať.

 Keď sú však fľaky obzvlášť odolné, zoberte si na pomoc aj ocot. Zmiešajte rovným dielom sódu, ocot a vodu. Následne tento improvizovaný čistiaci prostriedok naneste na miesto, ktoré treba vyčistiť. Ideálne je, ak máte poruke rozprašovač.

 Zmes nechajte 10 – 15 minút pôsobiť. Potom oblasť ešte poriadne prevlhčite špongiou, namočenou do čistej vody. Pri zvlášť odolnej škvrne bude možno nutné celý proces zopakovať.

 Keď vidíte, že škvrna je preč, prepláchnite čistenú oblasť teplou vodou. Potom už stačí len ju jemne vysušiť. Najjemnejšia metóda je zakryť zasiahnuté miesto papierovými obrúskami, niečím ich zaťažiť a nechať, aby vysali prebytočnú vlhkosť.

 3.Aj koberec občas potrebuje oholiť

 Žartujeme – stačí mu pena na holenie. Tá totiž prekvapivo skvele funguje aj ako čistič. Dokáže odstrániť azda každý typ škvrny. Ako na to? Stačí len nastriekať penu na postihnutú oblasť a nechať približne pol hodiny pôsobiť. Potom miesto vyčistite prikladaním čistej handričky.

 Následne je ešte dobré nasprejovať na bývalú škvrnu ocot, zmiešaný v pomere 1:1 s vodou. Na záver všetko vysušíte handričkou a hotovo.

 4.Fľak od vína? Zasoliť

 Keď sa vám na koberec rozleje víno, je treba konať rýchlo. Odsajte, čo sa dá, papierovými obrúskami alebo čistou handričkou a hneď miesto zasypte hrubou vrstvou soli. Tá víno absorbuje a približne po dvoch hodinách ju budete môcť opatrne odstrániť. Potom miesto jemne vyčistite vodou s kvapkou saponátu.

 Ak škvrna od vína stihla na koberci zaschnúť, vyskúšajte miesto vydrhnúť s pomocou prášku na pranie alebo špeciálneho prípravku na čistenie kobercov. 

 5.Mastné fľaky zničí saponát na riad

 Obyčajný kuchynský saponát si poradí s mastnou škvrnou na koberci rovnako ako so zamastenými riadmi. Kvapnite trošku čistiaceho prostriedku do pohára s vodou, navlhčite postihnuté miesto (zase raz vám tu pomôže rozprašovač) a prikladaním handričky oblasť vyčistite.

 Ak bol koberec zasiahnutý zvlášť zle, bude treba proces zopakovať. Pokojne aj niekoľkokrát za sebou. Na záver navlhčite miesto čistou vodou a jemne osušte prikladaním čistej handričky.

 6.Žuvačka? Zmrazte ju

 Rovnako ako interiér auta, i koberec v dome alebo byte sa môže stať obeťou nehody so žuvačkou. Aj tu je ľahká pomoc. Choďte si do chladničky po kúsok ľadu, priložte ho na žuvačkový fľak a aspoň pol minúty pomrazte.

 Keď nechcená hmota stvrdne, polovica práce je za nami. Ešte ale nemáme celkom vyhraté – treba ju dostať preč z koberca. Pomôže lyžička a nožničky. Žuvačku lyžičkou opatrne nadvihnete a prilepené vlákna odstrihnete čo najbližšie k hmote. Keď sa vám všetko podarí, nik nebude ani tušiť, aká galiba sa stala.

 7.Ako si poradiť s voskom? Pomôže teplo

Romantické duše to nepochybne poznajú: kde horí sviečka, vždy hrozia kvapky vosku na koberci. Nie je to ale žiadna tragédia, náprava je veľmi rýchla.

 Vezmite čistú bielu handričku, nahrejte ju na žehličke a položte na stuhnutý vosk. Je dôležité, aby bola naozaj biela: farebná by vplyvom tepla mohla koberec zafarbiť. Na handričku môžete na krátku chvíľu položiť i samotnú žehličku – pozor ale, aby neroztopila či nespálila vlákna koberca. Keď vosk zmäkne, zoškrábte ho príborovým nožíkom.

 Potom na zasiahnuté miesto položte niekoľkokrát preložený papierový obrúsok (je dôležité, aby bol čisto biely) a opäť opatrne niekoľkokrát prežehlite. Vosk vsiakne do obrúska a koberec je zachránený.

 8.Krv z koberca vyšumí peroxidom

 Niekedy sa prihodí aj nehoda, pri ktorej tečie krv a koberec ju vďačne vsiakne. Neznamená to však, že je nadobro zničený: zachráni ho peroxid vodíka. Funguje aj v tom prípade, ak krv stihla zaschnúť.

 Vtedy je treba krvavú škvrnu navlhčiť vodou s kvapkou saponátu a opatrne zotrieť toľko krvi, koľko sa vám dá. Na zvyšok nalejte peroxid vodíka. Zašumí to a škvrna zmizne. Na záver stačí postihnuté miesto dočistiť prikladaním a jemným pritláčaním handričky alebo papierového obrúska.

 9.Sladkosti na zemi? Nedovoľte cukru, aby sa zažral

 Keď máte deti, asi sa tomu nevyhnete. Z času na čas proste koberec dostane svoju dávku sladkostí. Čo potom robiť? Treba konať rýchlo – keď sa do koberca zažerie cukor, miesto sa bude špiniť zas a znova.

 V prvom rade skúste čo najviac neporiadku z koberca zoškrabať, napríklad pomocou príborového noža. Potom miesto navlhčite a zotrite špongiou, namočenou v studenej vode. Tento krok si zopakujte, druhýkrát ale použite špongiu, namočenú v teplej vode s kvapkou saponátu alebo prípravku na čistenie kobercov. Nakoniec ešte raz miesto prejdite handričkou, namočenou v teplej čistej vode a osušte.

 10.Nezabudnite pravidelne tepovať

 Aj keď pravidelne vysávate a priebežne sa zbavujete všetkých typov škvŕn, koberec z času na čas potrebuje aj dobrú hĺbkovú očistu. Nezabudnite ho preto pravidelne vytepovať. Tepovač totiž prenikne naozaj do hĺbky, rozbije väzby nečistôt na vlákna koberce a dokonale ich vysaje. A je. 

Pri veľmi znečistených kobercoch odporúčame:

1.krok - spraviť nástrek čistiaceho prostriedku a nechať pôsobiť cca 5 minút.

2. krok - spraviť nástrek čistiaceho prsostriedku aj odsávanie súčasne. Ak koberec nie je čistý ani potom, krok číslo 2 zopakujeme.

3.krok - spraviť nástrek aj odsávanie čistou vodou. Čistá voda odstráni z koberca chémiu. Pri každom tepovaní sa odporúča na záver pretepovať koberec čistou vodou. Vtedy sa vyplaví z vlákien chemikália-ktorá môže priťahovať špinu späť.

Ručný tepovač na koberce

Ako vybrať správny tepovač na tepovanie kobercov v domácnosti? Ak potrebujete tepovač na domáce použitie stačí Vám hoby tepovač. Ak potrebujete tepovač na tepovanie kobercov pre firemné účely (tepovač sa používa často) odporúčame zakúpiť proesionálny tepovač kobercov. Viac o tepovačoch a ich použití sa dočítate v našom članku Rozdelenie tepovačov:Profi a Hobby

 

Profesionálny tepovačSprintus SE 7
Plošný výkon 25 m2
Prietok vzduchu 54 l/min.
Tlak rozstrekovania 1 bar
Nádrž na čistú vodu/špinavú (litre) 10 /9
Výkon turbíny 1250 W
Hmotnosť 10,7 kg


 

Hobby tepovačLavor GBP 20
Plošný výkon 25 m2
Prietok vzduchu 54 l/min.
Tlak rozstrekovania 1 bar
Nádrž na čistú vodu/špinavú (litre) 10 /9
Výkon turbíny 1250 W
Hmotnosť 10,7 kg